Rosja

29.01.2019

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Szymon Wiśniewski

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

Przejawem takiego sposobu myślenia było powołanie w 2006 z inicjatywy Rosji i Kazachstanu Eurazjatyckiego Banku Rozwoju, mającego na celu odzyskanie wpływu Rosji na procesy polityczne i gospodarcze na obszarach, które jeszcze nie tak dawno były od nich uzależnione.

Eurazjatycki Bank Rozwoju jest międzynarodową finansową organizacją, której działania nakierowane są na wzrost gospodarczy w państwach członkowskich, rozwój handlu, wzmacnianie powiązań ekonomicznych, a także integrację regionu eurazjatyckiego poprzez działalność inwestycyjną. Bank został utworzony na podstawie umowy międzynarodowej zawartej 12 stycznia 2006 r. przez przedstawicieli Rosji i Kazachstanu. W 2009 roku do porozumienia dołączyła Armenia i Tadżykistan, rok później Białoruś, a w 2011 roku Kirgistan. Siedziba instytucji znajduje się w Ałmatach.

Główne zadania Eurazjatyckiego Banku Rozwoju polegają na finansowaniu zarówno projektów o zasięgu krajowym i regionalnym, implementacji nowych rozwiązań finansowych, a także rozwoju dwustronnych oraz wielostronnych relacji biznesowych między państwami członkowskimi, w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów.

Bank jest on podmiotem prawa międzynarodowego posiadającym zdolność prawną i korzystającym z wielu przywilejów na terenie państw członkowskich tj. immunitetów sądowych i majątkowych, zwolnień podatkowych i celnych, a także korzyści pozwalających unikać ryzyka spowodowanego możliwymi zmianami przepisów oraz regulacji bankowych.

W 2007 roku Eurazjatycki Bank Rozwoju uzyskał status obserwatora przy Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, a także przy Eurazjatyckiej grupie ds. zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Główną osią zainteresowań instytucji są inwestycje infrastrukturalne, jak choćby budowa autostrady biegnącej wewnątrz Sankt-Petersburga, obwodnicy Moskwy, oraz energetyczne tj. prowadzenie prac przygotowawczych mających zapewnić modernizację procesu wydobycia złota w Kazachstanie, budowę hydroelektrowni w Karelii, a także stworzenie farmy wiatrowej w obwodzie azowskim. Ważnym aspektem działalność Banku jest również analiza ryzyka finansowego i makroekonomicznego w państwach członkowskich, prognoza rynków finansowych oraz ich możliwości inwestycyjnych. Eurazjatycki Bank Rozwoju jest wiodącym ośrodkiem analitycznym na obszarze eurazjatyckim.

Bank stara się przyciągać długoterminowe zasoby, które są głównym źródłem finansowania jego działalności inwestycyjnej na międzynarodowych rynkach kapitałowych. Narzędziami mającymi sprowadzać inwestycje są m.in. emisja dłużnych instrumentów finansowych w postaci euroobligacji, udzielanie dwustronnych czy celowych kredytów bankowych. Łączna wartość pożyczek na rynkach finansowych Eurazjatyckiego Banku Rozwoju wynosi 1,63 mld dolarów.

W 2009 roku w ramach EBR został utworzony Eurazjatycki Fundusz Stabilizacji i Rozwoju. Członkami założycielami było sześć państw – Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan. Głównym celem tej instytucji było zmniejszenie negatywnych konsekwencji powstałych w związku z globalnym kryzysem, zapewnienie długofalowej stabilności poszczególnych gospodarek państw, a także wsparcie procesów integracyjnych w regionie poprzez m.in. pożyczki finansowe a także kredyty inwestycyjne na międzynarodowe i krajowe projekty. W latach 2010-2013 Fundusz udzielił dwie pożyczki - Białorusi w wysokości 2,56 mld dolarów oraz Tadżykistanowi 70 mln dolarów. Natomiast w latach 2015-2016 trzy – Armenii 300 mln dolarów, Białorusi 2 mld dolarów i Tadżykistanowi 20 mld dolarów.

Eurazjatycki Bank Rozwoju jest tylko jedną z płaszczyzn integracji państw byłego ZSRR wokół Federacji Rosyjskiej, poza nim należy wymienić Eurazjatycką Unię Gospodarczą, a także Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Grono państw, które biorą udział takich platformach współpracy jest ograniczony do tych najbardziej zależnych od Rosji, czyli Armenii, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu oraz - chcącego odgrywać kluczową rolę w regionie - Kazachstanu. Niektóre państwa byłego ZSRR weszły w skład zachodnioeuropejskich struktur organizacji międzynarodowych, jak kraje nadbałtyckie, inne jak np. Gruzja oraz Ukraina przez swoje doświadczenia relacji z Rosją sprzed kilku ostatnich lat dążą dowesternizacji i stronią od wszelkich inicjatyw zarządzanych z Kremla. Natomiast jeszcze inne jak Azerbejdżan i Turkmenistan, dzięki zasobom złóż naturalnych, nie potrzebują aż tak dużej protekcji Moskwy i starają się prowadzić niezależną, zdywersyfikowaną politykę zagraniczną.

Narzędzia integracji służą Federacji Rosyjskiej nie tylko do oddziaływania na najbliższych sąsiadów, lecz także stanowią demonstrację siły w większej rozgrywce z Chinami czy USA o uzyskanie jak największych wpływów w warunkach policentryzacji międzynarodowego układu sił.

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 4

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj