Łotwa

02.01.2020

Łotwa, Estonia i Finlandia połączyły swoje rynki gazowe

Bartłomiej Cięszczyk

Łotwa, Estonia i Finlandia utworzyły wspólny rynek gazu. Umożliwił to gazociąg Balticconnector. Na realizację czeka jeszcze interkonektor Polska-Litwa GIPL.

Od 1 stycznia 2020 roku wspólny rynek gazu zapewnia wszystkim trzem państwom dostęp do całej infrastruktury przesyłowej gazu bez dodatkowych kosztów i formalności. Wspólny rynek zmienia też strukturę opłat za przepompowanie gazu, które dotąd ponosił niemal wyłącznie konsument.

Ten jednolity transgraniczny rynek gazu umożliwia rurociąg gazowy Balticconnector. W połowie grudnia został oddany do użytku jego dwukierunkowy, długi na 77 km podmorski odcinek między Estonią i Finlandią. Dzięki niemu Finlandia uzyskała dostęp do podziemnego magazynu gazu w łotewskim Inčukalns.

Państwa bałtyckie i Finlandia od lat pracują nad utworzeniem wspólnego, regionalnego rynku gazu, co ma pozwolić na zwiększenie konkurencji oraz dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa. Dla integracji fińskiego i bałtyckiego rynku gazu  ze wspólnym rynkiem Unii Europejskiej, musi zostać jeszcze sfinalizowana planowana na 2021 rok budowa litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL. Przy czym Litwa nie jest jeszcze częścią wspólnego rynku gazu utworzonego przez Łotwę, Estonię i Finlandię.

Strategiczna inwestycja energetyczna, jaką jest Balticconnector, ma znaczenie zarówno dla krajów bałtyckich, jak całej UE.

Control Process buduje dwie tłocznie gazu w Estonii

Wcześniej, 14 sierpnia 2018 r. w Tallinie Control Process z Krakowa podpisał umowę z estońską firmą Elering na budowę dwóch tłoczni gazu – Paldiski – obejmujaca połączenie Estonia-Finlandia i Puiatu – obejmujaca połaczenie Estonia-Łotwa. Przedsięwzięcie związane jest z projektem podmorskiego gazociągu Balticonnector, który połączy Estonię z Finlandią.

Inwestycja ta stanowi integralną część strategii bezpieczeństwa energetycznego zarówno Finlandii jak i Unii Europejskiej - Dzięki podpisanym dzisiaj umowom robimy ostatni duży krok w kierunku pełnego uruchomienia połączenia gazowego Estonia-Finlandia w 2020 r. Są to projekty nadzwyczajne również z tego względu, że do tego momentu estoński system gazowy nie ma ani jednej tłoczni gazu – mówi przewodniczący zarządu Elering, Taavi Veskimägi.

W ramach prac, Control Process świadczy  usługi „pod klucz” w zakresie projektowania, budowy i uruchomienia dwóch tłoczni gazu. Obie budowy są realizowane w tym samym czasie. Wydajność transportu gazu przez stacje sprężarkowe będzie osiągnięta w ciągu 16 miesięcy od zawarcia kontraktów, a w ciągu 21 miesięcy sprzęt sprężarkowy musi być gotowy do pracy na sucho.
 
Maksymalne ciśnienie wyjściowe tłoczni Paldiski wynosi 80 barów w kierunku Finlandii, a 54 barów w kierunku estońskiej sieci przesyłowej gazu, a stacja może transportować 7 milionów metrów sześciennych gazu dziennie. Maksymalne ciśnienie robocze sprężarki Puiatu wynosi 54 barów w obu kierunkach, a wydajność wynosi 10 milionów metrów sześciennych gazu dziennie. Wydajność transportu gazu przez stacje sprężarkowe musi zostać osiągnięta w ciągu 16 miesięcy od daty zawarcia kontraktu.
 
Inwestycja ma potrwać 26 miesięcy. Wartość kontraktu to ponad 200 milionów złotych. 

 

Na podst. dw.com, informacja prasowa Control Process


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj