Azerbejdżan

29.01.2014

SOCAR wschodzącym graczem na europejskim rynku energetycznym?

Natalia Konarzewska

Miniony rok Państwowa Naftowa Spółka Azerbejdżanu (SOCAR) może zaliczyć do niezwykle udanych. W czerwcu konsorcjum Szach Deniz II (SD-II), w którym SOCAR posiada 2/3 udziałów zdecydowało o wyborze Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) jako szlaku, którym azerbejdżański gaz będzie eksportowany na rynki europejskie. 17 grudnia konsorcjum ogłosiło podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie drugiej fazy eksploatacji złoża Szach Deniz. Pomimo wycofania się przez Statoil i Total z projektu gazociągu TANAP, co może skutkować pojawieniem się trudności z finansowaniem tej inwestycji, Azerbejdżan uzyskał decydujący wpływ zarówno na eksploatację surowca, jak i szlaki jego przesyłu do Europy.

Druga faza eksploatacji złoża Szach Deniz ma przynieść średnio 16 mld m³ gazu rocznie. Począwszy od 2018 roku Turcja ma otrzymywać 6 mld m3 surowca rocznie, zaś na rynki europejskie zostanie przeznaczone 10 mld m3. Shah Deniz posiada 2,1 bln m3 udokumentowanych zasobów gazu, kontrakt na zagospodarowanie złoża wygasa w 2048 roku. Surowiec będzie eksportowany na rynki europejskie przez Gruzję Gazociągiem Południowokaukaskim (wymagane jest zwiększenie jego przepustowości) do granicy z Turcją, a potem Gazociągiem Transnatolijskim (TANAP). TANAP zostanie połączony z Gazociągiem Transadriatyckim na granicy grecko-tureckiej, poprzez który azerbejdżański gaz dotrze do Grecji i Włoch. Planowana przepustowość TAP ma wynieść do 10 mld m3 gazu rocznie, zaś TANAP 16 mld m3.
 
Wycofanie się Statoil i Total z projektu Gazociągu Transanatolijskiego, oraz zmniejszenie udziałów norweskiego koncernu naftowego w konsorcjum Szach Deniz II o 10% wzbudziło wątpliwości co do możliwości  sfinansowania projektu TANAP. Obydwa koncerny energetyczne miały zniechęcić rosnące koszty gazociągu, który jest najdłuższym i najdroższym odcinkiem Południowego Korytarza Gazowego (koszt jego budowy szacuje się na 20 mld dolarów). Prawdopodobnie jednak udziały w konsorcjum TANAP przejmie Turcja i BP, co w ostatecznym rozrachunku ma nie mieć negatywnego wpływu na realizację projektu z finansowego punktu widzenia. Ponadto, TANAP nadal cieszy się poparciem Turcji, która poprzez implementację projektu ma nadzieję na odgrywanie w dłuższej perspektywie istotnej roli w zapewnieniu Europie bezpieczeństwa energetycznego.
 
Wybór Gazociągu Transadriatyckiego jako preferowanego szlaku eksportu azerbejdżańskiego surowca do Europy stał się rozczarowaniem dla niektórych obserwatorów, niemniej daje on możliwość elastyczniejszego wyboru kierunków eksportu gazu, bez konieczności wchodzenia w konflikt z Rosją, której projekt South Stream obejmował swoim zasięgiem w większości te same rynki, co Nabucco West. W średnioterminowej perspektywie SOCAR zamierza również sprzedawać eksportowany do Włoch gaz na rynkach zachodnioeuropejskich, co potwierdzają zawarte we wrześniu ubiegłego roku kontrakty zawarte na 25 lat z m.in. Gaz de France (2.6 mld m3 rocznie), niemieckim E.ON Ruhrgas (1.6 mld m3 rocznie), hiszpańskim Gas Natural Fenosa (1 mld m3 rocznie). Istniejąca infrastruktura (sieć interkonektorów) umożliwi przesył azerbejdżańskiego surowca z północy Włoch do krajów zachodnioeuropejskich.
 
Azerbejdżański koncern planuje również ekspansję na bałkańskie rynki – w grudniu zostało zawarte memorandum o sprzedaży gazu ze złoża Shah Deniz Chorwacji, Czarnogórze i Albanii. Nabycie przez SOCAR 66% udziałów w greckim operatorze gazowym DESFA (transakcja została formalnie sfinalizowana 23 grudnia) ułatwi azerbejdżańskiemu koncernowi realizację tej strategii. 
 
Nabywcą gazu z Shah Deniz II zostanie również Bułgaria, do której azerbejdżański surowiec prawdopodobnie będzie eksportowany planowanym interkonektorem z  Grecji (memorandum w tej sprawie zostało podpisane przez konsorcjum TAP i  Interkonektora Bułgaria-Grecja 6 stycznia). Współpraca pomiędzy SOCAREM a Albanią i Czarnogórą nie będzie się jednak ograniczać jedynie do sprzedaży gazu, bowiem azerbejdżański koncern bierze również pod uwagę inwestycje w infrastrukturę gazową, której obydwa kraje są na razie pozbawione. Wspomniane rynki zachodniobałkańskie są niewielkie (zapotrzebowanie na gaz nie będzie najprawdopodobniej przewyższało 2 mld m3 rocznie), niemniej SOCAR uzyskuje możliwość znalezienia niszy na rynkach europejskich bez konieczności konkurowania z większymi producentami surowca. 
 
Spojrzenie na projekty Azerbejdżanu związane z planami eksportu gazu do Europy pozwala stwierdzić, że SOCAR realizuje strategię polegającą na sprzedaży niewielkich wolumenów surowca większej ilości nabywców, wybierając także rynki perspektywiczne nie tylko z punktu zapotrzebowania na surowiec, ale również dające możliwość inwestycji w ich infrastrukturę gazową. Ponadto, SOCAR posiadający decydujący wpływ zarówno na eksploatację i przesył surowca (jako większościowy udziałowiec w projekcie TANAP) może bezpośrednio dotrzeć do konsumentów na rynkach europejskich. Ambitne plany ekspansji Azerbejdżanu na europejskim rynku gazowym mogą być w średniej perspektywie trudne do zrealizowania ze względu na fakt, że 10 mld m3 gazu przeznaczone na rynek europejski nie pozwoli na nadmierną dywersyfikację nabywców, nawet biorąc pod uwagę planowane zwiększenie produkcji z Szach Deniz i innych azerbejdżańskich złóż tego surowca. W tym sensie azerbejdżański gaz nawet w średniookresowej perspektywie najprawdopodobniej nie stanie się alternatywą dla  surowca produkowanego przez większych dostawców, pozwoli jednak Azerbejdżanowi na zbudowanie swoistej niszy na rynku europejskim.
 
Natalia Konarzewska
 
Tekst ukazał się na stronie psz.pl 

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 1

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj