Kazachstan

19.10.2015

Szukając wyjścia z kryzysu – kazachstańskie pomysły na rozwój gospodarki

Patrycja Operacz

Po dewaluacji tenge i zmianie w finansowaniu narodowych programów gospodarczych władze Kazachstanu poszukują rozwiązań, które przyniosą dopływ gotówki do państwowego budżetu.
 
Firma „Kazatomprom” chce w najbliższych latach zachować pozycję lidera na rynku wydobycia uranu, ale także stać się wiodącym dostawcą uranu na światowym rynku. Planowane jest stworzenie produkcji elementów paliwowych. W tym celu szczególnie ważne będzie stworzenie zakładu produkującego paliwa jądrowe oraz rafinerii. Docelowo w Republice Kazachstanu ma powstać również elektrownia atomowa. Niestety Kazachstan wciąż boryka się z problemami braku wykwalifikowanej kadry, brakiem modernizacji sprzętu, a także nieefektywności produkcji. Dlatego pierwszym krokiem będą inwestycje w rozwój nowych technologii.
 
Optymizmem napawają również informacje przekazane na Forum Eurazyjskich Ekonomicznych Perspektyw, gdzie przekazano komunikat o (planowanym i przyszłym) wzroście cen ropy i gazu na światowych rynkach.
 
Szans na rozwiązanie problemów gospodarczych władze Kazachstanu upatrują w Nowym Szlaku Jedwabnym (chińskiej ekonomicznej inicjatywie). Dodatkowo w celu usprawnienia współpracy pomiędzy Chinami a państwami Ekonomicznej Unii Gospodarczej podpisano siedemdziesiąt ustaw, które są podstawą do synchronizowania współpracy w ramach Ekonomicznego Pasa Nowego Wielkiego Szlaku Jedwabnego. Program Nowego Szlaku Jedwabnego wpisuje się w państwowy plan rozwoju Kazachstanu „Nur Dżol” i proponowany, w tym programie rozwój infrastruktury transportowej i logistycznej. Chińska inicjatywa promuje powstanie dwóch dróg z Chin do Unii Europejskiej przez Kazachstan, Rosję, Białoruś oraz do państw Azji Centralnej, a także Iranu i Turcji.
 
Równie obiecująco zapowiada się dla Republiki Kazachstanu planowana współpraca z Ukrainą w dziedzinie transportu tranzytowego, energii jądrowej i sektora kosmicznego. Zapowiedz kooperacji została ogłoszona na kazchstańsko-ukraińskim Forum Biznesu. W ciągu ostatnich dwóch lat obroty handlowe pomiędzy państwami spadły w o około dwa razy.
 
Niepokojące dla kazachstańskiego budżetu jest nałożona przez WTO restrykcja  dotycząca ograniczenia państwowych instrumentów wsparcia w sektorze ropy i gazu, co wiąże się ze zmniejszeniem kazachstańskich dostawców. Ma to nastąpić po 2021 roku. Tymczasem kazachstańscy przedsiębiorcy skarżą się na brak przejrzystości w zamówieniach w sektorze wydobycia ropy i gazu przez chińskie firmy (m.in. nie dopuszczaniu lokalnych firm do przetargów, ceny dumpingowe, składanie dokumentów przetargowych w języku chińskim). Warto odnotować, że gospodarka kazachstańska, w tym także sektor wydobywczy, uzależniony jest od pomocy państw trzecich w modernizacji sprzętu i wprowadzaniu nowych technologii. Jak już wspomniano, znaczącym problemem Republiki Kazachstanu jest brak wykwalifikowanej kadry. W związku z czym, zagraniczne przedsiębiorstwa zmuszone są do sprowadzania swoich własnych pracowników, często niezaznajomionych ze specyfikom kazachstańskiego rynku i warunków pracy. Dlatego proponuje się położenie większego nacisku na rozwój wykfalifikowanej kadry pracowniczej jako czynnika zwiększającego konkurencyjność wewnętrznego rynku w perspektywie m.in. przyszłych „ograniczeń” płynących z przystąpienia do WTO.
 
Sposobem na pokonanie kryzysu jest również współpraca w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. W tym celu Federacja Rosyjska i Kazachstan mają ustanowić do końca roku plan współpracy na lata 2016 – 2018. Prezydenci Federacji Rosyjskiej podpisali protokół w sprawie zmiany protokołu do umowy o delimitacji północnej części Morza Kaspijskiego. Dokument pozwala na wykonywanie suwerennego prawa do stosowania podłoża w dniu 6 lipca 1998 r., które pozwoli to przedsiębiorcom z Kazachstanu i Rosji podjąć działania w celu rozwoju wydobycia złóż znajdujących się na dnia Morza Kaspijskiego. 
 
W ramach EUG planuje się rozszerzyć współpracę z innymi międzynarodowymi organizacjami, w tym celu przygotowuje się dokumenty mające na celu kooperację z Indiami i Izraelem, a wstępne memoranda podpisano już z Mongolią, Peru i Chile. Obecnie jednak dochodzi do zacieśniania współpracy wewnątrz samego ugrupowania m.in. poprzez koordynację krajowych polityk gospodarczych na okres do 2030 roku. Pozwala to na interakcję, uzgadnianie wspólnych stanowisk w obszarach takich jak polityka pieniężna, polityka makroekonomiczna, polityka na rynkach finansowych w celu zapewnienia lepsze  przewidywalności i zrównoważonego rozwoju państw członkowskich.
 
Republika Kazachstanu musi zmierzyć się nie tylko ze skutkami kryzysu gospodarczego, ale również wypracować szereg koncepcji, które jej w tym pomogą. Obecnie działania te ukierunkowane są na współpracę międzynarodową, co ważne, kładą nacisk na rozwój wewnętrznych słabości państwa (wzrost wykfalifikowanej kadry pracowniczej, modernizacji technologii i rozwój infrastruktury). Istotne jest również poszukiwanie pobudzenia gospodarczego związanego z zacieśnianiem współpracy w ramach EUG, a także poszukiwanie innych rynków zbytu (Ukraina). Szczególnie ważny dla całego  regionu Azji Centralnej pozostaje jednak projekt Nowego Szlaku Ekonomicznego i chińskie wsparcie finansowe jakie się za nim kryje.
 
Patrycja Operacz - doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (UW). W ramach pracy doktoranckiej przygotowuje projekt związany z polską marką gospodarczą jako narzędziem budowania i promocji relacji gospodarczych na przykładzie stosunków polsko – kazachstańskich.

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj